Výsadek ve Vidžíně

06.10.2015 19:33

V pátek 2. října 2015 jsme vyjeli do Vidžína na víkendový "výsadek". Celý víkend absolvovalo 17 členů a příznivců odboru a další 3 dorazili na sobotní výšlap. Po krátké aklimatizaci ve Vidžíně jsme se sešli v jídelně a kromě hodnocení letošních absolvovaných akcí a diskuzí na různá témata jsme se pustili i do zpěvu. Jídla i pití bylo dostatek a večer uběhl tak rychle, že jsme si ani nevšimli, že už je dávno sobota.

V sobotu jsme hned po snídani vyrazili společně na připravenou trasu. Původně byly připravené 3 varianty, ale nakonec jsme využili pouze dvě. Kratší třinácti kilometrovou trasu si nás vybralo třináct a delší dvacetjedna kiilometrů dlouhou trasu zbylých sedm. Vyrazili jsme všichni společně po NS Vidžín - Telecí potok, která nás přivedla ke zřícenině Röllerova mlýnu a o kousek dál k pramenu Dřevohryzské kyselky, která sice není vhodná k pití, jak bylo uvedeno na tabuli NS a navíc ani nevypadala moc vábně, ale přesto ji několik z nás ochutnalo. Odtud jsme se nejkratší cestou vyškrabali na silnici z Teplé do Dobré vody, do které jsme po ní záhy došli.

V Dobré vodě jsme si dali krátkou pauzu na občerstvení u objektu sdružení Český západ, které všechny NS a odpočinková místa v okolí Dobré vody vybudovalo. Po občerstvení jsme pokračovali kolem dvou kamenných křížů k nově vybudovanému klášteru trapistů Nový Dvůr. Prodejna bohužel nebyla otevřená, takže jsme po chvilce pokukování pokračovali dál svou cestou. A ta se právě tady rozdělovala podle délky tras. Ta kratší se vrátila okolo pozemků kláštera a sestoupila do údolí Telecího potoka, podél kterého pokračovala až k silnici a po ní dál až do Vidžína.

Delší trasa pokračovala od kláštera dál po Davidově NS přes turistické rozcestí Bězděkovský potok a dál po silnici přes Branišov, až k Blažejskému rybníku. Na břehu rybníka stojí polozřícený kostel sv. Blažeje, u kterého jsme si na chvilku odpočinuli a pokochali se pohledem na Branišovský a Třebouňský vrch. Pokračovali jsem stále po NS, ale od rybníka jsme museli cestu hledat, projít pastvinou a přebrodit potůček. Pak už jsme se dostali na širokou lesní cestu, která nás vedla po břehu Úterského potoka až k bývalému Jansovu mlýnu u a ještě kousek dál. Pak jsme vystoupali polní cestou až na silnici z Úterý do Vidžína a po ní jsme se vrátili až do penzionu.

V sobotu večer jsme se pustili do čilé debaty, ale tentokrát jsme se rozešli do svých pokojů relativně včas. V neděli ráno nás totiž čekal odjezd. Po vzájemné domluvě jsme v neděli vyrazili do Teplé, abychom si prohlédli místní klášter, který je jedním z největších u nás. V kláštěře jsme strávili několik hodin a plni dojmů jsme se vydali pěšky k restauraci U nádraží, která měla být podle ukazatele od kláštera vzdálená 500 m. Po dvou kilometrech jsme k ní opravdu došli a po vydatném obědě jsme se rozjeli do svých domovů.

Fotogalerie za akce jsou k vidění ZDE.

Tomáš