Svatováclavský výšlap

29.09.2015 18:28


Tentokrát jsme vyrazili netradičně v pondělí na Václava. Po příjezdu vlaku od Domažlic do Nýřan jsme se sešli všichni v lokálce jedoucí směrem na Heřmanovu Huť. My jsme ale vystoupili na zastávce Přehýšov a vyrazili jsme rovnou do malé obce Kbelany.


Ta nás přivítala pěkně upravenou návsí s opravenou kapličkou a sloupkem s moderními slunečními hodinami. Ze Kbelan jsme pokračovali nejkratší cestou do Rochlova, abychom si prohlédli nově opravený zámek. Bohužel brána do zámeckého areálu i dveře do přilehlé hospody zůstaly zamčené, takže jsme po chvilce okukování pokračovali do lesa. Namířili jsme si to rovnou na hřeben Harabasky, kde jsme se napojili na žlutou TZT, která nás provedla okolo jednoho kamenného kříže až k rozcestí U červeného kříže, kde jsme si udělali krátkou zastávku na svačinu. Odtud už cesta klesala zpátky směrem k civilizaci. Cestou jsme si ještě zašli na krátký úsek bývalé naučné stezky, která vedla po bývalých šachtách okolo Nýřan. Na ní se nachází i další kamenný kříž (ev. č. 0400). Pak už jsme se vrátili na žlutou TZT a pokračovali jsme po ní do Kamenného Újezda.


Jakmile jsme vyšli z lesa, museli jsme se zastavit, protože díky dobré viditelnosti se před námi objevily hřebeny Českého lesa, Šumavy i Brd, takže jsme strávili několik chvil dohadováním, jak se který kopec jmenuje. Pak jsme skrz Kamenný Újezd prošli na polní cestu, která obchází Nýřany ze severu. Minuli jsme bývalý důl Václav a přes Olympii jsme vešli do nýřanských ulic. Výšlap jsme zakončili obědem v restauraci Sokolovna. Došlo i na přípitek na zdraví našeho předsedy, který se jmenuje Václav ;o). Pak už jsme se rozjeli do svých domovů.

Fotografie z výšlapu jsou k vidění ZDE.


Tomáš