Turistický oddíl mládeže (TOM) "Borovice"

Turistický kroužek mládeže s názvem Borovice založili a vedli v 80. letech minulého století manželé Božena a Günther Lässlerovi. Pořádali pro děti řadu výletů a zájezdů i do vzdálenějších míst naší vlasti. Protože tehdy ještě Baník Zbůch měl vlastní autobus a aby byl využit, turisté ze Zbůchu nabízeli volná místa i chotěšovským kolegům.

V roce 1990 došlo ke sloučení mladých turistů s kroužkem ochránců přírody „Brontosaurus“, který vedla Anna Seidlová. Oba kroužky už spolu pořádaly některé akce dříve, např. dvoudenní akce v přírodě (většinou na Hrázi u Ptenína), turistické výsadky nebo vyhledávání a mapování hraničních kamenů na bývalém panství knížete Thurn – Taxise.

V současné době má kroužek mladých turistů 20 členů, kteří se zúčastňují nejen turistických výletů a pochodů, ale také například hrabou listí a sbírají kaštany v chotěšovském klášteře, pomáhají dospělým turistům při Chotěšovské 30, již několik let se zúčastňují Tříkrálové sbírky a na závěr roku tradičně pořádají vánoční besídku.

TOMíci na ornitologické pozorovatelně u Líní v květnu 2013

Fotogalerii TOMíků najdete na tomto odkazu: http://tomici-chotesov.rajce.idnes.cz/

Plánované akce TOM Borovice najdete na stránce "Kalendář akcí".

Asociace TOM (A-TOM)

A-TOM je občanské sdružení dětí a mládeže s celorepublikovou působností zaměřené především na turistiku a tábornictví. Členy Asociace TOM jsou tomíci. Těch je více než 8 000 a scházejí se na oddílových schůzkách, podnikají řadu tuzemských i zahraničních výprav, v létě pořádají tábory, lezou po horách, sjíždějí řeky, organizují akce pro veřejnost.

Asociace TOM se hlásí k myšlence občanské společnosti a podporuje vlastenectví, aktivní občanství, úctu k demokratickým tradicím našeho státu. Hlásí se k Úmluvě o právech dítěte a k Listině práv a svobod.

Asociace spolupracuje s partnerskými občanskými sdruženími, zejména s organizacemi dětí a mládeže v České republice a v zahraničí. Asociace TOM je organizací uznanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pro oblast práce s dětmi a mládeží. Tuto certifikaci spolek získal již počtvrté.

Asociace TOM